NEWS   BOD 0   MOBIL   ARCHÍV   VEREJNÝ PODSTAVEC   KONTAKT  
 


Doc. JUDr. Robert Fico, CSc. (2010)
_tlačová správa

_Public-artová galéria Verejný podstavec štartuje svoj výstavný program prvou realizáciou,
ktorej autorom je slovenský sochár Dalibor Bača (1973).
Na mieste deinštalovanej busty Františka Zupku (1988) prezentuje sochu pod názvom Doc. JUDr. Robert Fico, CSc.  (2010). Vytvoril portrét známeho politika, ktorý si zobral za svoju agendu odhaľovanie sôch národných dejateľov v autorstve výtvarníkov, ktorí boli propagátormi normalizačnej ideológie na Slovensku.
Bača otvára diskusiu o mieste sochy v spoločnosti, jej mediálnej interpretácii a politického vplyvu. Invazívne osádza známu tvár odhaľovateľa pamätníkov na nomenklatúrny piedestál, ktorý mu pred viac ako dvadsiatimi rokmi pripravil jeho autor Ján Kulich. Socha začala opäť fungovať ako silný politický a ideologický kolík daného územia, stala sa nástrojom na deklarovanie dominancie jedného názoru a zároveň slúži ako vstupné dvierka pre rehabilitáciu prorežimistických sochárov. Tento rámec Bača využíva na priznanie statusu našej spoločnosti, deklaruje holý fakt, a to, že sa „odhaľovaní“ národní dejatelia stávajú rukojemníkmi interpretácií a chtíča politikov._ Na prázdnom mieste po normalizačnej buste, ktorú odstránila novembrová revolúcia 1989 sa ocitá sám politik. Toto premostenie vyše dvadsiatich rokov po Nežnej revolúcii je reflexiou slovenskej spoločnosti a zároveň testom jej historickej pamäťe. Krátko po inštalovaní diela 1. augusta 2010, bol autor vyzvaný majiteľom podstavca JMF - Zväzom odborových organizácií v Slovenskej republike na jeho odstránenie. Bustu zahalili plachtou zamestananci Domu odborov. Nesúhlas, ktorý socha bývalého premiéra vyvolala, načrtla základnú otázku, prečo je v našej spoločnosti možné načierno a za nejasných okolností osadiť - odhaliť napríklad sochu Svätopluka do verejného priestoru akým je Bratislavský hrad a zároveň sproblematizovať dočasne umiestnenú bustu, ktorá neinterpretuje prvoplánovo samotného politika, ktorý túto legislatívne nevyjasnenú činnosť sám vykonáva.


http://www.sme.sk/c/5490386/ficova-busta-zmizla-z-namestia.html

http://www.sme.sk/c/5488754/fico-dostal-bustu-hned-po-instalacii-ju-zahalili.html

http://aktualne.centrum.sk/zaujimavosti/z-domova/clanek.phtml?id=1213323
http://www.bratislavskenoviny.sk/kultura-skolstvo/bustu-roberta-fica-po-instalacii-odborari-zahalili.html?page_id=182371
Dalibor Bača na artyčok.TV